Finanční úvaha mimo Steemit s oslím můstkem

in cesky •  2 years ago 

Tak si tak přemýšlím o našem panu premiérovi, co mi na něm vlastně vadí... Nějak jsem na něj připadl, když jsem včera psal o Botanické zahradě v Troji a paní primátorce Krnáčové.

Asi mi vadí to, že káže vodu a pije víno. On má jediný politický program, být premiérem. Má na to lidi. Ti jeho lidé mu zjistili, co chtějí voliči slyšet. A on svým voličům přesně tohle říká.

Takže je "tvrdý" vůči Evropské unii, globalizaci a tak. Protože to chtějí jeho voliči slyšet. A tím to končí. Doma proti EU mluví. Jenomže jako podnikatel je závislý na globalizaci a Evropské unii, zejména na jejích dotacích. Takže u slov všechno zůstane. Jemu status quo úžasně vyhovuje.

V Číně bojují proti korupci. Proklamativně. Posledních 2400 je to doložitelné z písemných pramenů. A přesto se ta potvora korupce neumenšuje...

Jak to bylo u nás za té vychvalované I.republiky? No, úplně jinak. Ale taky to nebylo dobře. Heslo "Čechy Čechům" se tehdy neproklamovalo. Co by tomu řekli Němci, Poláci, Židé, kterých tu byla skoro polovina? Teď neřeším Slovensko a Maďary.

Ale probíhala nostrifikace. Stát se snažil, aby české majetky vlastnili Češi a aby výnosy neodtékaly do ciziny. Ona to taky byla z nouze ctnost. Cizí kapitál se k nám nehrnul. Jednak ho bylo málo, tradiční investoři z Británie, Francie a Německa za války a ruské revoluce vykrváceli. (Francouzští investoři si po roce 1871 fakticky koupili Rusko jako svého spojence proti Německu za astronomické částky investované přímo do podnikání v Rusku nebo vložené do ruských dluhopisů. Jenže bolševici veškerý kapitál vyvlastnili a carské dluhopisy odmítli převzít.) A jednak ten projekt Československa se zdál být příliš riskantní, hlavně pro Američany, kteří tak zhruba tušili, kde bylo Rakousko-Uhersko. Ale nějaké nové státy, tam by cpal peníze leda nějaký snílek... Dbalý investor rozhodně ne.

V čele procesu nostrifikace stála Živnobanka. Živnobanka, to byl Jaroslav Preiss. Živnobanka byla investiční bankou. Když někomu poskytla úvěr, žádala zpravidla vlastnický podíl. Postupně tak měla majetnické podíly ve všech větších podnicích meziválečného Československa. Pokud by se k nám nějaký cizí kapitál přeci dostal, Živnobanka se ho snažila zase vyštvat.

Čechy Čechům, žádné výnosy do ciziny. To je sympatické, ne? Takže kolem Mnichovské krize tu cizinci neměli prakticky žádné ekonomické zájmy. Tak proč by nás cizí vlády měly bránit? Kvůli pravdě, lásce a demokracii? Hm. Za ekonomické zájmy svých občanů a firem, dejme tomu... Ale kvůli nějakým smlouvám, které podepsaly předchozí vlády před mockrát moc lety?

A pan Preiss rozhodně nechtěl být premiérem. Svoji politickou stranu měl. Národně-demokratickou stranu Československa. Ta reprezentovala zájmy českého velkokapitálu. A byla v každé vládní koalici.

Teď je u nás cizího kapitálu... No, až moc mi to připadá. Ale myslím, že na druhou stranu to je jistá politicko-vojenská záruka. Jen mi tu chybí víc saudsko-arabského, kuvajtského, japonského a izraelského kapitálu. Německého, korejského, amerického a ruského je tu opravdu dost.

A obávám se, že ANO reprezentuje zájmy jen svého vlastníka, pana Babiše, nikoliv českého velkokapitálu. A on ten prvorepublikový český kapitál taky nebyl úplně běloskvoucí... Lihová aféra, uhelná aféra... To bylo taky o zašantročnování dotací a prosazivání zákonů šitých na míru konkrétním velkopodnikům. Ale teď se mi zdá, že to smrdí všechno ještě víc.

Tehdy vládla Velká pětka. A tyhle strany opravdu někoho reprezentovaly a snažily se mezi sebou domluvit ku prospěchu svých voličů. Bylo jasné, která strana jakého voliče zastupuje. Teď je nějak všechno podivné... No a teď ten oslí můstek.

Vlastně jen dvě banky jsou tu opravdu české. Airbank a Creditas. A tu jsem si vzpomněl... To neuhodnete, na @jimmy61 ... Obě tyto banky právě nabízejí peníze zdarma. Promoakce.

Když si založíte Spořící účet Plus u Creditas na něčí doporučení, tak ten, kdo Vás doporučí, dostane pětistovku. Účet je úročen 2% p.a. do zůstatku 1.500.000,- Kč Pak už jen 1,1% p.s. Sazba je vyhlašovaná a platí do 25.9. Pak se nepochybně sníží. Podmínkou té pětistovky je, aby na účtu bylo minimálně 100.000,- přes jednu noc. Jakmile si zřídíte účet, dostanete číslo, na které můžete sami doporučovat.

Takže máte účet. Přivedete do banky manželku. Pošlete jí na noc 100.000,- Druhý den přivedete první plnoleté dítě. Peníze stáhnete od manželky a pošlete dítěti atd atp. Počet vyplacených prémií není omezen. Když dovedete kamaráda, pak už si svoji "větev" bude budovat on.

Připadá Vám to od té banky dost hloupé? On se tonoucí stébla chytá... Považuji Creditas za v současnosti nejtoxičtější českou banku. Dělá a zprostředkovává nesmírně riskantní obchody. Kdyby to někoho zajímalo, tak se o ní rozepíšu. Ale Vás to nemusí zajímat do částky 100 000 EURO. Do té částky jsou vklady ze zákona pojištěné. Plnění do 7 dnů od uvalení nucené správy na banku. Je to tak dobře?

Když si dáte do vyhledavače "Creditas", dozvíte se o akci DAZ (Doporučte naše spořicí produkty a získejte odměnu 500,- Kč) víc. (Jako češtinář oceňuji tvar spořicí, nikoliv spořící. Tak je to správně.)

Druhá banka je Airbank, která teď rozdává peníze. Zase nechci přímo dávat odkaz. Když si napíšete ve vyhledavači "Airbank", skočí na Vás hláška:" Staňte se v srpnu naším klientem, propojte si náš účet s mobilní aplikací a my Vám dáme na její vyzkoušení 500,- Kč.) Airbank je řádově jistější než Creditas... Üčty úročí částkou 1,3% p.a. za splnění určitých podmínek, ale zo by bylo na 3 odstavece.

Neberte tohle jako investiční doporučení. Sám z Vaší případné "akvizice" nic nemám. Jen mě tak napadlo, kde a jak rejžuje Jimmy... A přiznávám, že mě banky baví. Pacoval jsem v nich sedm let. Tak mám ve většině nějaký účet, bývalé kolegy a sleduju cvrkot...

Nápad to ode mě je... Kreativní, ne? Ale tentokrát #creativecoin ani #geektoken nepoužiju... Nechce se mi tohle překládat do angličtiny ani s překladačem.
QmZdEgdEG3gM7H2SwXosyGgGNMV2NanfmiFcMKgeQgEc2i.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

no snad už tu je ta krize tak uvidíme jestli banky budou padat :)

Podle čeho soudíš, že je tu krize?

no ona tu podle mě už je jen to ještě není vidět a je taková plíživá... :)
BEER!

Napsal jsi to obráceně. Prvni "!" a pak BEER

aha :)
!BEER

To nestálo za řeč ;-)

To view or trade BEER go to steem-engine.com.

Hey @bucipuci, here is your BEER token. Enjoy it!

!BEER
Zub za zub, oko za oko, pivo za pivo.

To view or trade BEER go to steem-engine.com.

Hey @petrvl, here is your BEER token. Enjoy it!

!BEER

To view or trade BEER go to steem-engine.com.

Hey @krakonos, here is your BEER token. Enjoy it!

Ještě jsi zapomněl na Fio

Jo, Kohák... Na toho bych úplně zapomněl... Taky přežívá pár úvěrních družstev.

Ta je taky Česká?

Ano, je.

Jj, patří bývalému svazákovi Marsovi a R. Kopúnovi.

Jen to zkouším:
!BEER

Funguje to! A jak všem píšu:" Oko za oko, zub za zub, pivo za pivo!"
!BEER

To view or trade BEER go to steem-engine.com.

Hey @godfish, here is your BEER token. Enjoy it!

To view or trade BEER go to steem-engine.com.

Hey @krakonos, here is your BEER token. Enjoy it!

Posilam ti male video (bohuzel v anglictine), ktere hezky vysvetluje funkci centralnich bank, zde konkretne FEDu. Je to velice lehce podane a pochopi to kazdy.