Co mě zajmá, pelmel o kryptu

in cesky •  2 years ago 

Čím začít, tak asi nejdřív rozhovorem, který jsem před pár dny četl. S jednou velmi inspirativní osobou, kterou možná někteří z vás znají, jiní třeba ne. Andreas M. Antonopoulos, říká se mu "bitcoinový obhájce". Zkrátka člověk, který toho o Bitcoinu dost ví a hlavně to šíří mezi další lidi.

Vyjadřuje se tam jednak o nutnosti anonymity na první vrstvě Bitcoinu, rozdílech mezi Proof-of-stake a Proof-of-work algoritmy, krypto regulacích a mnohých dalších věcech. Tento člověk je pro mě zajímavý v tom, že cokoliv řekne, není nadarmo a tyto slova je potřeba brát vážně. Samozřejmě, může se i mýlit, ale to asi každý.

Na konci rozhovoru se ho David ptá na projekt Elixxir legendárního cyberpunka Davida Chauma. @elixxir-io by měl spojovat funkčnost rychlých anonymních plateb (do 10 sekund) a zasílání zpráv. Asi tedy něco ve stylu messengeru nebo posílání zpráv včetně plateb v jednom. Ještě to není na trhu, tak se o tom zase tolik informací neví, ale v hledáčku to mít každopádně budu.

Kdo je David Chaum? V roce 1982 popsal svůj nápad na vytvoření elektronické měny Digital cash. V roce 1990 založil firmu DigiCash, která ale později zkrachovala, tento koncept tak zůstal nerozvinut. Ano, již před takřka čtyřiceti lety se uvažovalo o digitální měně.

Ještě mám v hledáčku další zajímavý projekt - Algorand, který jde revolučním směrem v rámci decentralizace. To je sice v kryptoměnovém světě důležitá vlastnost, ale sama o sobě nikomu nic negarantuje. A jak dosahuje decentralizace? Díky náhodnému systému volení nodů jej nelze forknout, nody do poslední chvíle neví, kdo transakci potvrzuje a kdo bude potvrzovat následující. Do detailů to úplně neznám, ale kdo chce, nechť si nastuduje a klidně zde napíše svoje postřehy.

Za Algorandem stojí Silvio Micali, profesor kryptografie na MIT a držitel Turingova ocenění, čili žádné béčko. Ale jen dobrý projekt nestačí, když nemá adopci a využití, může nakonec jít jen o skvělý koncept, který se nerozvine ale zkopírují jej ostatní pro svůj projekt.


Zdroj: Pixabay - CC0 licence

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

This post has received a 3.13 % upvote from @drotto thanks to: @sbi-booster.

Hi @ritxi!

Your post was upvoted by @steem-ua, new Steem dApp, using UserAuthority for algorithmic post curation!
Your UA account score is currently 1.941 which ranks you at #28275 across all Steem accounts.
Your rank has dropped 38 places in the last three days (old rank 28237).

In our last Algorithmic Curation Round, consisting of 175 contributions, your post is ranked at #172.

Evaluation of your UA score:
  • Only a few people are following you, try to convince more people with good work.
  • You have already convinced some users to vote for your post, keep trying!
  • Try to work on user engagement: the more people that interact with you via the comments, the higher your UA score!

Feel free to join our @steem-ua Discord server

no věc která nejde forknou zas tak svobodná není... :)

Jakto není? No tam jde o to, že tam neexistuje "longest chain wins", vždy bude jen 1

  ·  2 years ago (Edited)

no právě to znamená že nemáš svobodu se oddělit pokud ti to nevyhovuje ;) Ale já jsem pořád nenapsal článek o právu na fork :) musím to odčinit :)