I banka vás může mít ráda

in cesky •  2 years ago 

Banky vs. krypto. Věčná otázka. Tedy pro některé je to jasné, výhody a nevýhody jsou na obou stranách a záleží jen na tom, komu co víc vyhovuje.

Rozhodně na straně krypta ať už v pozitivním nebo negativním je vlastní zodpovědnost. Sice máte právo a moc si sám rozhodnout, co chcete dělat se svými krypty. Ale když jste ospalý a bez koncentrace a pošlete krypto na špatnou adresu a BAM! a vaše krypto je nenávratně pryč. Tedy většinou ano.

U té zodpovědnosti bych se chtěl ale dnes zastavit. Ano, banka je moc hodná, že rozhoduje za klienty, co smí a co nesmí. Kam mohou a kam nemohou posílat peníze. Zaslechl jsem hodně stížností na banky, které jistým způsobem vracely platby na kryptoměnové směnárny nebo burzy. Asi aby vás ochránily od těch podvodníků, co vás chtějí v rámci své pyramidy připravit o vaše těžce vydělané a inflací zkoušené koruny (nebo dolary).

Nedávno jsem si ale chtěl objednat vstupenky na jedno sportovní klání přes server viagogo. Někdo jej možná znáte, někdo ne. Uživatelé tam mohou prodat a nakoupit vstupenky na jednotlivá sportovní klání a kulturní akce. Nascanujete, a prodáte...druhý koupí a vytiskne. Easy. Ano, samozřejmě zde existuje riziko "double spend útoku", kdy přijdete na zápas a váš lístek již použil někdo jiný. Nejspíš jej dotyčný prodal dvakrát. Na stejném serveru to asi nejde, ale dokáži si přestavit, že jsou tací vykukové.

Transakce nebyla povolena. (ps. banka to byla jiná, než ta na kterou narážím v titulku, to mě jen tak napadlo jako příklad).

Vrcholem ochrany spotřebitele však je přístup banky, která kvůli stížnostem od klientů na tento server z důvodů navyšování konečné ceny vstupenek platby tomuto serveru blokuje. Musím přiznat, že tento server není úplně bez viny, jednou vidíte cenu a při souhrnu vám tam naskočí nějaké další poplatky a co vám zbyde - pár % si připlatíte, no bóže.

Ale nestačilo by v tomto případě nějaké upozornění? "Pane XY, dejte si pozor, tento server navyšuje ceny vstupenek", nebo "Paní ZX, můžete se stát obětí podvodu při koupi vstupenek na tomto serveru".

Ne, ono je jednodušší ten účet zablokovat. Nepovolit transakci.


Zdroj: Pixabay - CC0 licence

A nyní přicházejí kryptoměny

Právě otevřenost každému a necenzurovatelnost transakcí dělá z kryptoměn fenomén, jaký jsme tu ještě neměli. U hotovosti možná, ale u rychlých a instantních transakcí po celém světě? To nikdy. Vždy tu bylo vyšší dobro, které vás chránilo od vás samotných. Musím ale přiznat, že ne pro všechny je krypto dobré, u některých je opravdu lepší, když nad ním má někdo ochrannou ruku. Ale neměl by mít člověk právo volby?

V dnešní době jsou banky potřebné, protože je používá většina obyvatelstva. Ale měly by být na pozoru, protože jim přichází konkurence. Až bude za 10 let vyřešena infrastruktura a jednoduchost platebních systémů, čemuž mohou přispět technologičtí giganti jako Facebook se svoji Librou nebo firmy jako Amazon, Tesla, Google...bude tu nastartované krypto. Účty, půjčky, decentralizované finance, platby v mobilu, zabezpečení....na tu dobu se těším.

Možná přijde doba, kdy můj úsudek bude zkreslen a bude jednodušší použít nějakého prostředníka, který mi dá záruky, ale do té doby je krypto geniální myšlenka přenosu prostředků a informací peer-to-peer. Tedy bez prostředníka. Bez banky, která vás může mít i ráda.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

!BEER

Amen ;)
Je dobře, že nemůžou banky přišrtit pípu a my si můžeme dát !BEER ;)

Jooo to je dobře no, aspoň něco máme :-)

  ·  2 years ago (Edited)

Banky nás mají rády, protože nás můžou ždímat. Když by hrozilo, že je budeme opouštět, začnou kolem sebe prskat a tlačit na vlády a další instituce.
Banky nemůžou krypto zničit. To už vědí. Budou se snažit ho adoptovat, využít i zneužít.
Budou vytvářet nejrůznější kočkopsy, než se situace nějak ustálí...
!trdo
!BEER

Sorry, @jjprac you’ve reach daily limit of 10 successful TRDO calls!
Please try again tomorrow!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Však ony už tlačí, zakazují se směnárny a burzy s anonymními kryptoměnami. Zatím jen v určitých částech světa, ale děje se to. Ale zrušit to už nemohou, to mohli někdy v roce 2010-11, když to těžilo pár lidí včetně skupinky kolem Nakamota. Teď už ne.

Je to tak. Rozjetý vlak už se těžko zastavuje.

View or trade BEER at steem-engine.Hey @ritxi, here is a bit BEER for you. Enjoy it!

View or trade BEER at steem-engine.Hey @ritxi, here is a bit BEER for you. Enjoy it!

View or trade BEER at steem-engine.Hey @ritxi, here is a bit BEER for you. Enjoy it!

Loading...

!BEER

!BEER

hezky sepsáno :)
!BEER

!BEER

This post has received a 3.13 % upvote from @drotto thanks to: @sbi-booster.

Hi @ritxi!

Your post was upvoted by @steem-ua, new Steem dApp, using UserAuthority for algorithmic post curation!
Your UA account score is currently 2.225 which ranks you at #22531 across all Steem accounts.
Your rank has not changed in the last three days.

In our last Algorithmic Curation Round, consisting of 109 contributions, your post is ranked at #76.

Evaluation of your UA score:
  • Only a few people are following you, try to convince more people with good work.
  • You have already convinced some users to vote for your post, keep trying!
  • Try to work on user engagement: the more people that interact with you via the comments, the higher your UA score!

Feel free to join our @steem-ua Discord server